Kézilabda
Fekete Bozsana

MTK legendárium | 344. rész

Publikálva: 2024.09.23 Frissítve: 2024.09.22 MTK Budapest

Az MTK-alapító Szekrényessy Kálmán élete. A megtalált boldogság.

Neves úszónk, vagyis az MTK-alapító sógorairól és sógornőiről is érdemes néhány szót ejteni, hisz majd valamennyien kiemelkedő karriert tudhatnak maguk mögött: Ramazetter Árpád e tekintetben épp negatív figurának számít, de a művész hajlam benne is megmutatkozott. Mint Károly legidősebb gyermeke, huszonhárom esztendősen, tartalékos katonaként szegődött el a Gerő Jakab-féle színtársulathoz vándorszínésznek.

Mint atyja legidősebb gyermeke és fiú, minden bizonnyal atyja nyomdaüzemében kellett volna bizonyítania. Az sem kérdéses, hogy szülői akarattal ellentétes módon szegődött a vándorkomédiások közé, ahol a jóléthez szokott fiatalember minden bizonnyal nem szenvedhette a nélkülözést, így lopásra vetemedett, mely esetről a következőket ismerjük:

1874. augusztus 10. Simon Gyula csurgói szolgabíró értesítette a polgármesteri hivatalt Ramazetter Árpád színész ügyében. A színészt elfogták lánc és óra tolvajlásért”, s Csáktornyára, a helyi szolgabíróságra kísérték. Jelenleg járása területén semmilyen színtársulat nem működik. Júniusban Gerő Jakab igazgató társulata volt náluk, s vele volt Ramazetter is, mint szerződésben álló színész. Erről a város tanácsa értesítette a Pécsi Tartalék Parancsnokságot, akik kiadták az elfogató parancsot Ramazetter tartalékos katona ellen.

Életéről további adatokkal nem rendelkezünk, de vélhetően korán elhunyt, bár 1882-ben, öccse halálakor még életben találjuk, anyja 1883. február végi gyászjelentésén azonban már nem sorolták fel nevét a gyermekek között. Egy családi beszámoló szerint színészként nevét Rónay Árpádként használta volna.
Korban Szekrényessyné után következett a harmadik gyermek Matild, ki negyvenhat esztendős vénkisasszonyként Szekrényessy Kálmánék újpesti lakásában hunyt el, az egykori megyeri Szekrényessy-villa közelében lévő Baross utca 19-es szám alatti házban.


A Szekrényessy házaspár a betegeskedő Matildnak „lakásadója” és egyben gondozója volt, ki 1901. július 10-én hajnali négy órakor hunyt el vesegyulladásban. A haláleset bejelentője a neves bajnok Szekrényessy Kálmán. Az atya, a hetvenkilenc esztendős Ramazetter Károly ekkor még életben volt és a fővárosban élt a Koronaherceg utca 20. szám alatt, kinek társadalmi állása a bejegyzés szerint „földbirtokos.

Matild után két művészhajlamú leány következett, kik nem csupán tehetségesek, de szépek is voltak: „Ramazetter Károly, a Lyceum-nyomda bérlőjének feltűnő szép két lánya volt. Egyik a színi pályára lépett, a másik zongoraművésznő lett.
Egy másik (korábbi) beszámoló a négy lány közül még hármat talált otthon – Margit ekkor már, mint Szekrényessyné élt Pesten, az otthonlévők azonban jó partinak számítottak:  „Három nagyműveltségű leánya körül legyeskedett az akkori pécsi aranyifjúság.” Életük azonban tehetségük révén figyelemreméltó…

Kövess minket
MTK Hírlevél

Ne maradjon le egy eseményről sem!
Iratkozzon fel ingyenes hírlevelünkre:

Csatlakozz RSS csatornáinkhoz és értesülj azonnal a legújabb hírekről, érdekességekről egy gombnyomásra!